Z raportu „Portfel należności Polskich Przedsiębiorstw” sporządzonego przez KPF i KRD BIG SA wynika, iż więcej niż co dziesiąty przedsiębiorca na nierzetelności płatniczej swoich kontrahentów traci kwoty odpowiadające 10-19% całości ponoszonych przez nich kosztów, a co 16-ty kwoty odpowiadające nawet 20-29% ogółu kosztów. Spadł z 6,5% do 6,1% w porównaniu 3kw./4kw. przeciętny koszt ponoszony przez przedsiębiorców.
W praktyce gospodarczej w Polsce, częściej niż co 4-ty przedsiębiorca nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań w terminie. Wzrosło natomiast znaczenie negatywnego wpływu opóźnień na realizację inwestycji. Te zaś dla mają przecież ogromne znaczenie dla budowania przewagi konkurencyjnej, czy choćby zachowania udziału w rynku, a w efekcie – wpływ na intensyfikację wzrostu gospodarczego kraju. W najnowszym badaniu 28,5% firm deklaruje, że występujące opóźnienia przekładają się negatywnie na możliwość realizowania projektów inwestycyjnych. Ponadto, 4,6% firm deklaruje, że w efekcie opóźnień w realizacji należności musi ograniczyć zatrudnienie.
Z badania wynikają również dobre wieści tj. zaledwie co piąta faktura nie jest zapłacona w terminie. Natomiast uwydatnia on również te złe wiadomości – sektor MSP, w przeciwieństwie do korporacji, wciąż jeszcze nie wyciągnął wniosków w sytuacji kryzysowych sprzed kilku lat i nie przykłada wystarczającej uwagi do weryfikacji swoich kontrahentów, czy też oceny ryzyka kontraktu. To właśnie prowadzi do kłopotów z odzyskiwaniem należności, na które narzekają niektórzy przedsiębiorcy. Dopiero wzmożona edukacja i wzrost świadomości ekonomicznej pozwoli przedsiębiorcom na spokojne skupienie się na rozwijaniu własnego biznesu – podsumowuje Adam Łącki, Prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.